Nowe wytyczne dotyczące dawkowania leków wejdą w życie od 8 maja i budzą kontrowersje wśród lekarzy. Zgodnie z planami, aplikacje będą przeliczały dotychczasowe jednostki dawek na mililitry. „To spowoduje liczne pomyłki w dawkowaniu leków i zagrozi zdrowiu pacjentów” – podkreślają lekarze w apelu do Izabeli Leszczyny, ministra zdrowia.
Zmiany te dotkną także rocznych e-recept, które od 1 marca 2024 r. będą realizowane w oparciu o aktualizowany system informatyczny P1. Resort zdrowia podkreślał, że system będzie prawidłowo działał tylko przy e-receptach wystawionych według nowych wytycznych. Mimo trwającej dotąd fazy przejściowej, od 9 maja 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane do nowych wymogów. Lekarze rodzinnych, zgromadzeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), już teraz zwracają uwagę na nowe wzory dawkowania.
„Tak zwane dawkomaty zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom” – alarmują w swoim piśmie lekarze z PPOZ. Według dr Bożeny Janickiej, prezes PPOZ, zmiana jednostek leków na mililitry jest nie do przyjęcia. Ostrzega, że nowy system wprowadzi dezorientację u pacjentów przyzwyczajonych do dotychczasowych jednostek dawkowania.
Ten artykuł, może być dla Ciebie interesujący: Drastyczny Spadek Emisji CO2 w Polsce: Sukces Czy Przypadek? - kliknij by przeczytać całość
Niepokojące dla lekarzy są również szczegółowe przypadki, na przykład dostosowanie do nowych szablonów dawkowania insuliny czy kropli do oczu, co może prowadzić do błędów w aplikacji leków. Personel medyczny domaga się odroczenia terminu wprowadzenia zmian i zachowania dotychczasowych metod dawkowania – po to, aby nie stwarzały problemów zarówno dla lekarzy podczas wystawiania recept, jak i dla pacjentów, dla których wprowadzenie nowych szablonów dawkowania może skutkować groźnymi pomyłkami.
Pismo PPOZ skierowane do minister zdrowia podkreśla, że tradycyjne jednostki leków takie jak liczba tabletek, kropli, saszetek czy kapsułek mają swoje umocowanie w Charakterystyce Produktów Leczniczych (ChPL), a obecne propozycje są niezrozumiałe.
Jeśli ciekawi Cię ten temat, to tutaj mamy drugi artykuł o podobnej tematyce: Kaczyński o Euro: Co Skrywa Przed Nami?
Równocześnie Ministerstwo Zdrowia zachęca pacjentów i lekarzy do korzystania z wsparcia farmaceutów, którzy mogą pomóc w odpowiednim dawkowaniu leków. W komunikacie ministerstwa z 28 lutego podkreślono, że apteki jako placówki ochrony zdrowia mają ważną rolę w opiece farmaceutycznej i we wspieraniu lekarzy. Codziennie korzysta z nich 2 mln Polek i Polaków, co świadczy o ich znaczącej roli w systemie zdrowia.
Źródło: Medonet
Więcej informacji o podobnej tematyce znajdziesz tutaj: Dobre Wieści Dla Inwestujących W Nieruchomości: Powrót Rentierów na Rynek!