Grupa specjalistów z Zespołu ds. Suplementów Diety przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) podjęła decyzję o wpisaniu aloesu na listę substancji, które są zabronione w suplementach diety. Ta decyzja jest zgodna z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z dnia 18 marca 2021 roku, które nakazuje restrykcje wobec roślin z pochodnymi hydroksyantracenu – w tym aloes.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przez długi czas badał właściwości aloesu i potencjalne zagrożenia z jego używania. W konsekwencji tych badań wydano opinię „Scientific Opinion on the safety of hydroxyantracen derivatives”, w której stwierdzono potencjalne działanie rakotwórcze aloesu, a dokładniej – toksyczność ekstraktu z aloesu spowodowaną obecnością hydroksyantracenów. Ponadto badania laboratoryjne potwierdziły, że substancje obecne w aloesie mogą zarówno uszkadzać DNA, jak i indukować mutacje sprzyjające rozwojowi nowotworów.

Zgodnie z naukową analizą zawartą w artykule „Aloe vera: A review of toxicity and adverse clinical effects”, produkty zawierające aloes mogą wywoływać negatywne skutki zdrowotne, w tym biegunkę, fototoksyczność, nadwrażliwość, hipokaliemię oraz niewydolność nerek. Istnieje również ryzyko, że ekstrakt z całych liści aloesu ma właściwości rakotwórcze, skutkiem czego Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała go za substancję potencjalnie rakotwórczą dla ludzi.

To może Cię zainteresować: Jak Zrobić Sok z Aloesu? Nalewka do Picia na Odporność!

Na podstawie zgromadzonych dowodów z badań, GIS wywnioskował, iż niemożliwe jest określenie bezpiecznej dawki spożywania aloesu, która nie przynosiłaby negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W tej sytuacji, zdecydowano się na zakazanie stosowania pochodnych hydroksyantracenu w żywności i suplementach diety, mając na celu ochronę zdrowia publicznego.

Przeczytaj więcej na temat: Jak Używać Aloes z Doniczki? Wykorzystanie Liści Aloesu!

Źródło: zdrowie.interia.pl

To może Cię zainteresować: Jak Długo Stosować Sok z Aloesu? Dawkowanie i Przeciwwskazania!

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]