Opublikowany 9 października w British Medical Journal raport dostarczył danych z analizy 281 badań, które przeprowadzono w 36 krajach na temat żywności wysoko przetworzonej. Kierując się pracami naukowców z takich krajów jak USA, Brazylia i Hiszpania, a przewodziła im prof. Ashley Gearhardt z Uniwersytetu Michigan, doszli oni do wniosku, iż konsumpcja takich produktów może być uzależniająca. W ich badaniach stwierdzono, że aż 14% dorosłych, co odpowiada jednej osobie na siedem, oraz 12% dzieci, czyli jedno na osiem, mogą wykazywać uzależnienie od żywności mocno przetworzonej.

Na tym tle, autorzy dostarczyli informacje, że składniki takie jak rafinowane węglowodany i tłuszcze, często zawarte w wysoko przetworzonych pokarmach, mogą powodować w mózgu reakcje podobne do tych wywoływanych przez nikotynę lub alkohol. W związku z tym zauważają potrzebę głębszego zrozumienia mechanizmów, przez które przetworzona żywność staje się uzależniająca. Mimo to, jak zauważyła prof. Gearhardt: „Uznając, że niektóre rodzaje żywności przetworzonej mają właściwości substancji uzależniających, możemy pomóc w poprawie globalnego zdrowia”.

Więcej informacji o podobnej tematyce znajdziesz tutaj: Dlaczego Kupowanie Nieruchomości za Gotówkę Może Być Błędem?

Podstawą uzależnienia od żywności wysoko przetworzonej okazały się mieć cechy przypisane uzależnieniom od innych substancji – takie jak intensywne pragnienie konsumpcji, objawy odstawienne, rosnąca utrata kontroli nad ilością spożywanych pokarmów, spożywanie pomimo negatywnych konsekwencji w postaci otyłości, epizodych przejadania się, pogarszania się stanu zdrowia czy ogólnej jakości życia.

Źródło: tvn24.pl

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]