Erytrytol, słodzik często używany zamiast cukru, został skojarzony z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Dr Stanley Hazen, który jest głównym autorem badania, stwierdził: „Stopień ryzyka nie był skromny”. Ludzie, którzy są podatni na choroby serca, takie jak cukrzyca, mają dwa razy większe ryzyko zawału lub udaru, gdy poziomy erytrytolu we krwi są wyższe. Grupa badawcza przedstawiła swoje odkrycia w prestiżowym czasopiśmie „Nature Medicine”.
Odkryto, że ludzie z wyższymi stężeniami erytrytolu we krwi mają zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu, bądź zgonu w okresie trzech lat. Jako że erytrytol smakuje podobnie do białego cukru, jest on popularnym wyborem wśród osób z cukrzycą i tych walczących z nadwagą czy otyłością ze względu na zero indeks glikemiczny i niską wartość kaloryczną wynoszącą jedynie 0,2 kcal/g.
Analiza obejmująca ponad 4000 osób z Europy i USA wykazała, że te z podwyższonym poziomem erytrytolu były bardziej narażone na poważne zdarzenia sercowo-naczyniowe. To samo badanie przedkliniczne wykazało, iż spożycie erytrytolu może sprzyjać powstawaniu skrzepów krwi.
To może Cię zainteresować: Wycofanie Aloesu z suplementów diety! Powoduje raka?
Dr Stanley Hazen akcentuje: „Słodziki, takie jak erytrytol, szybko zyskały na popularności w ostatnich latach, ale potrzebne są bardziej dogłębne badania nad ich długoterminowymi skutkami”. Zauważa, że choroby sercowe są wiodącą przyczyną śmierci i konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności konsumowanej przez ludzi. Kwestionuje się stosowanie erytrytolu, zwłaszcza u osób już narażonych na choroby sercowo-naczyniowe. Dr Andrew Freeman z National Jewish Health w Denver, nie biorący udziału w badaniu mówi dla CNN: „Oczywiście potrzeba więcej badań, ale przy dużej ostrożności rozsądne może być na razie ograniczenie erytrytolu w diecie”.
Źródło: zdrowie.interia.pl