Kolejno ministerstwo przeznaczy 1,5 mld zł na projekty kogeneracyjne dla sektora energetycznego i przemysłowego, które umożliwią jednoczesną produkcję ciepła i energii. Dodatkowe 400 mln zł zostanie dostępne dla osób, które zdecydują się na inwestycję w przydomowe elektrownie wiatrowe oraz systemy magazynowania energii. Hennig-Kloska podkreśliła: „To nie tylko środki na instalacje wiatrowe, ale też na rozwój sieci przydomowych magazynów energii”.

Nowy program dotacji obejmuje także 2 mld zł przeznaczone na tworzenie stacji ładowania dla ciężarowych pojazdów elektrycznych, w celu wsparcia polskich przedsiębiorstw dostarczających usługi transportowe w całej Europie. „To wsparcie budowy i rozbudowy ogólnodostępnej sieci stacji ładowania transportu ciężkiego, by wesprzeć polskie firmy. Wiemy przecież, że nasi przedsiębiorcy obsługują całą Europę i czas byśmy włączyli się aktywnie do sieci TEN-T” – dodała ministra.

Również zaplanowano fundusze w wysokości 1 mld zł na ekologiczny transport w ramach inwestycji we flotę pojazdów zeroemisyjnych. Wszystkie programy czekają na finalne zatwierdzenie i uruchomienie płatności przez Europejski Bank Inwestycyjny. Ministra wyraziła nadzieję na zakończenie procesu w marcu, umożliwiając uruchomienie środków w pierwszym kwartale.

Podsumowując swoje wystąpienie, minister zaznaczyła: „W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy czas prac roboczych nad nowymi programami, które będą dostępne do dyspozycji naszych obywateli, rolników, przedsiębiorców. W tej chwili czekamy na zatwierdzenie ostateczne i uruchomienie płatności ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Mam nadzieję, że finał tego procesu będzie w marcu i jeszcze w I kwartale pieniądze zostaną uruchomione. To dla nas bardzo ważne, by proces dochodzenia do zeroemisyjności w Polsce, wypełniania celów klimatycznych przyspieszył”.

Źródło: businessinsider.com.pl

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]